Léto a chov domácích zvířat: Jak udržet králíky, slepice a holuby v pohodě
Léto přináší nejen radost z teplého počasí, ale také výzvy pro chovatele domácích zvířat. Králíci, slepice a holubi jsou citliví na vysoké teploty, které mohou negativně ovlivnit jejich zdraví a pohodu. V tomto článku soustřeďujeme efektivní metody ochrany drobných domácích zvířat před vedrem.
Tipy na zabezpečení vašeho chovu v horku
1. Králíci se mohou v tropických dnech velmi rychle přehřát. Zde je několik způsobů, jak jim pomoci zvládnout horko:
- Stín a ventilace. Umístěte králičí klece do stínu a zajistěte dostatečnou ventilaci. Ideálně najděte pro klece místo, kde proudí vzduch.
- Chlazení. Použijte chlazení pomocí mražených lahví s vodou nebo speciálních chladících podložek, které umístíte do klece. Králíky ale nekoupejte, protože jejich srst slouží i v horku jako termoregulace.
- Voda. Zajistěte neustálý přístup k čerstvé a chladné vodě. Pravidelně kontrolujte, zda voda není příliš teplá.
2. Slepice také trpí horkem a jejich produkce vajec může klesnout, pokud nejsou správně chráněny. Prospěje jim:
- Stín a úkryt. Poskytněte slepicím stinné útočiště, kde se mohou schovat před přímým sluncem. Zahradní stany nebo přístřešky jsou ideální.
- Chladící podložky. Uvažujte o použití chladících podložek, které slepice mohou využít k ochlazení.
- Sprchy a vodní zdroje. Umístěte několik misek s vodou po dvoře a pravidelně je naplňujte čerstvou vodou. Občasné osprchování slepic vodou z hadice také pomůže snížit jejich tělesnou teplotu.
3. Holubi jsou obecně odolní, ale i oni potřebují během horka speciální péči:
- Stín a proudění vzduchu. Ujistěte se, že jsou holubníky umístěny ve stínu a mají dostatečnou ventilaci.
- Voda k ochlazení. Holubi rádi pijí a koupají se ve vodě. Poskytněte jim misky s čistou vodou nejen na pití, ale i na koupání.
- Sledování zdraví. Pravidelně kontrolujte stav svých holubů, zejména během extrémních veder, a zajistěte jim co nejlepší podmínky.
Podpora v krmivu
Kromě ochrany před teplem je důležité i správné krmení, které pomáhá zvířatům lépe snášet letní vedra:
- Králíci uvítají čerstvou zeleninu s vysokým obsahem vody, třeba salát, okurky a mrkev. Vyhýbejte se krmivům, která by mohla přispět k dehydrataci.
- Slepice potřebují v létě lehčí stravu, zahrnující zelené krmivo a ovoce. Dejte slepicím občas sezobat melouny, čímž je udržíte déle hydratované.
- Holuby krmte lehkou směsí zrní a doplňujte jejich stravu čerstvou zeleninou a ovocem. Dbejte na dostatečné zásoby vody.
Na co si dát ještě pozor
1. Nemoci z přehřátí
- U králíků sledujte příznaky přehřátí jako zrychlené dýchání, letargii nebo vlhký nos. V případě podezření na přehřátí okamžitě kontaktujte veterináře.
- U slepic si všímejte, zda neztrácí peří, nejsou letargické nebo nemají zvýšenou srdeční frekvenci. Přehřáté slepice často drží křídla od těla a otevírají zobák.
- U holubů monitorujte známky přehřátí v podobě zrychleného dýchání nebo neochoty létat. Pokud holubi vypadají slabí, okamžitě jim poskytněte chladnější prostředí.
2. Hygiena, škůdci a predátoři
- Udržujte čistotu ve všech chovných prostorách. Pravidelně čistěte klece, kurníky a holubníky, abyste zamezili šíření bakterií a parazitů, jejichž aktivita stoupá právě během teplých měsíců.
- Kromě preventivního uklízení průběžně kontrolujte zvířata na přítomnost blech, klíšťat i jiných parazitů a používejte vhodné prostředky na jejich ochranu.
- V horkém počasí jsou aktivnější také predátoři. Ujistěte se, že máte chovné prostory bezpečně uzavřené a v okolí nejsou žádné díry, kterými by se predátoři mohli dostat dovnitř.
Doporučené produkty od Hradský-Sunk
Pro zajištění optimální péče o vaše zvířata během léta doporučujeme následující produkty z našeho sortimentu:
- Misky na vodu s automatickým doplňováním – postarají se o neustálý přístup zvířat k čerstvé vodě. Vrcholem v sortimentu je automatická napáječka pro malé a velké slepice, kačenky i husy, v níž se voda automaticky doplňuje pomocí plováku v zadní části. Nabízí se také automatická napáječka v nižší cenové kategorii, vhodná pro drůbež, králíky i exoty. V kategoriích rozlišených podle druhu chovaných zvířat vedeme napáječky mnoha typů.
- Letní ohrádka pro králíky, kuřata, psy, želvy nebo morčata – jednoduchá na složení i přenášení.
- Doplňky stravy s vitamíny a minerály – pomohou zvířatům zvládat stres z horka. Vyzkoušejte například Rabitin pro mladé králíky nebo Energit pro zvýšení výkonnosti poštovních holubů.
- Ochrana, prevence, minerály a krmivo – speciální kategorie moderních produktů pro chovatele drůbeže.
- NOBACTEL – bezpečný dezinfekční prostředek pro zvířata i lidi, z 95 % biologicky odbouratelný. Vyvinutý pro dezinfekci zařízení a prostor pro chov zvířat – holubníků, klecí, napáječek nebo krmítek. Účinně ničí Gram-negativní a Gram-pozitivní bakterie, plísně a viry, čímž zajišťuje zdraví zvířat. Například 2 litry tohoto koncentrátu určeného k ředění poskytují 40 litrů 5% roztoku nebo 200 litrů 1% roztoku. V koncentraci 5 % je efektivní proti virům, v koncentraci 1 % odstraňuje bakterie a má fungicidní účinky. Preventivní použití NOBACTELU zabraňuje rozvoji mikroorganismů a bakterií, které ohrožují zdraví chovů.
Péče o králíky, slepice či holuby během léta vyžaduje zvýšenou pozornost, ale s našimi tipy jim zajistíte vitalitu i ve dnech, kdy slunce pálí a teploty stoupají. Navštivte obchod Hradský-Sunk a objevte širokou nabídku praktických potřeb pro své chovy.
Další novinky
Chováte králíky a chcete pro ně jen to nejlepší? Pak byste měli znát nejčastější hrozby pro jejich zdraví. V našem článku se dozvíte, jak rozpoznat…
Vánoce jsou časem pohody, rodinných setkání a oslav lásky, během nichž nezapomínáme ani na zvířecí společníky. Domácí mazlíčci jsou dnes často…
Zima je kouzelné období plné sněhových vloček, sváteční atmosféry a dlouhých večerů. Pro nás je to čas teplých dek, horkého čaje a praskajícího ohně…
Zima klade na chov drůbeže nemalé nároky. Chladné počasí přináší výzvy ohledně krmení i celkové pohody a zdraví slepic. Je proto důležité…